Historia miejscowości

Historia miasta

SCEGLINO

Sceglino to dawna nazwa naszej małej wioski. To właśnie tutaj rozpoczyna się nasza podróż po dziejach LKS „Żyglin”.

Musisz wiedzieć, drogi czytelniku, że w starej, małej wiosce Żyglin duch sportowy był obecny od zawsze. Mieszkańcy Żyglina, zarówno ci starsi, jak i młodsi, spotykali się i grali w różne gry, jednak najbliższa ich sercu była piłka nożna.

Młodzi zapaleńcy gromadzili się popołudniami na pobliskich łąkach i rozgrywali mecze piłkarskie. Bramkę wyznaczały wówczas plecaki lub zwykłe butelki wody pełniące rolę słupków. Nie potrzebna była siatka czy specjalnie wykonana bramka. Zdarzało się, że dzięki pomocy rodziców czy własnej inicjatywie bramka powstała z kilku belek drzewa zbitych w obramowanie. Składy drużyn tworzyli mieszkańcy ulic lub dzielnic Żyglina, a mecze rozgrywane były między rywalizującymi dzielnicami, np. Żyglin – Żyglinek, Pacynka – Wydzierac, Wydzierac – Siendros itd. W ramach drużyn zawodnicy byli dobierani wiekowo, przez co doprowadzono do powstania kadry juniorów i seniorów. Niepotrzebne były specjalne stroje czy odpowiednie buty. Wystarczyła zwykła koszulka, krótkie spodenki i trampki. Zawodnicy grali dla samej satysfakcji, jaką dawał im ten rodzaj sportu. Odnajdywali w nim sposób na miłe spędzanie czasu z rówieśnikami i nawiązywanie nowych znajomości, przez co zacieśniały się ich więzi koleżeńskie. Z czasem, chociaż może nie zdawali sobie z tego sprawy, wpłynęło to również na mieszkańców Żyglina, w którym mieszkali, zarazili ich swoim zapałem.

Z czasem sama satysfakcja z kopania piłki na łąkach już nam nie wystarczyła. Chcieliśmy pokazać, jak ważna jest dla nas piłka nożna, jak wiele jesteśmy w stanie dla niej poświęcić. Marzyliśmy o drużynie grającej pod własną nazwą, z rozpoznawalnymi barwami klubowymi, na boisku równiejszym niż łąka. Postanowiliśmy wcielić swoje marzenia w życie, wówczas wszystko się zmieniło.

Archiwum LKS „Żyglin”